یکی از دوستانم فروشگاهی دارد که هر از گاهی برای تحویل اجناس خریداری شده، در هر ساعتی که باشد، باید شخصا برای باز کردن کرکره برقی فروشگاه یا انبار مراجعه کند. دوست دیگری دارم که هر روز صبح و ظهر برای برای باز و بسته کردن محل کار یا مغازه فقط به دلیل اینکه نمی‌تواند به کارمندانش کلید بدهد، شخصا مجبور به باز کردن در برقی یا کرکره برقی می‌باشد. ایده‌ای که به ذهن من رسید، تبدیل کرکره برقی معمولی به کرکره برقی اینترنتی بر پایه IOT یا همان اینترنت اشیاء می‌باشد. من هم تجربه‌ی چند ساله در حوزه درب های اتوماتیک دارم، خب ایده را بسط دادم و نتیجه این آموزش شد. در ادامه آموزش ساخت کرکره برقی اینترنتی با برد آردوینو

 

موتور و ریسیور قابلیت ریموت اینترنتی

با مطالعه موتورهای ساید و توبلار متوجه شدیم که تمامی این موتورها قابلیت اضافه نمودن ریموت اینترنتی را ندارند. برخی از موتورهای کرکره برقی Roller shutter قابلیتی در میکروسوییچ آنها هست که اختلالی در  مدار موازی با ریسیور و برد ویموس ایجاد نمی‌کند. پس خاطرتان باشد حتما در انتخاب موتور و ریسیور در انتهای همین پست با ثبت نظر مشورت بگیرید. می‌توان گفت زمان باز و بسته شدن کرکره ها بین ۲۰ تا ۳۰ ثانیه است، پس هنگام کد نویسی می‌توان به این موارد توجه داشت.

 

 

استفاده از مودم داخل محل کار یا مغازه

امروزه در اکثر محل‌ها اینترنت پرسرعت با امواج وای فای وجود دارد. اغلب این مودم‌ها همیشه روشن هستند. قاعدتا برد Arduino Wemos d1 بایستی به این مودم برای اطلاعات گیری متصل شود. پس در کدنویسی به نام کاربری و پسورد lودم احتیاج هست. در این آموزش قرار است از ربات تلگرامی که روی گوشی و اکانت شخص ساخته می‌شود؛ کرکره برقی Roller shutter از راه دور باز یا بسته شود و احتیاج به آی پی یا هیچ نرم افزاری نیست. ربات تلگرام مدیریت کرکره برقی اینترنتی در ادامه قرار دارد و با آپلود کدها توسط نرم افزار آردوینو Arduino IDE می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

 

مراحل آماده سازی کرکره برقی اینترنتی برپایه IOT

 

اتصال برد wemos به ریسیور و کرکره

ابتدا پایه از پایه ۵ولت ویموس یک تغذیه به رله دو کانال بدید،بعد پایه GND ویموس و رله رو بهم متصل کنید،در آخر دوتا از پایه های فرمان ویموس را به IN1 و IN2 رله که من اینجا D1 ویموس رو IN1 رله و D4 ویموس رو رو به IN2 رله متصل کردم.اتصال بین رله و ریسیور هم به این شکل هست که پین های مشترک یا COM رله رو بهم اتصال میدید و  پین های NC  رو به NO ریسیور متصل میکنید.و در نهایت ریسیور رو به موتور و برق شهری متصل میکنید.ضمنا در حالت معمول موتورها دارای ۴ سیم هستند که یکی ارت،یکی نول یا مشترک و دوتای دیگه به اصطلاح چپ گرد یا راست گرد به معنای بالا و پایین رفتن کرکره هست که به ریسیور متصل میشوند.

 

 

وسایل مورد نیاز ریموت و کرکره اینترنتی

ریسیور موتور توبلار یا ساید Motor receiver

برد کنترلر ویموس Wemos D1 Mini

ماژول رله دو کانال Relay

 

کدهای مدار کرکره اینترنتی … برای ادامه آموزش به سایت منبع مراجعه نمایید

نوشته شده توسط مهرداد شجاعی

منبع : http://digispark.ir/arduino-roller-shutter-door-iot-telegram/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment